prašnatka (kulička) kořínkatá
Gastrosporium simplex Mattir. 1903
Biotop
Roste poměrně vzácně od podzimu do jara, typicky na otevřených sušších lokalitách, porostlých většinou suchomilnými druhy trav. V Alpách vystupuje až do 1600 m.n.m.
Klíčové makro a mikro znaky
Plodnice: podzemní, vyvíjející se většinou v hloubce 1-5 cm, ale díky dešťům a erozi se objevují i na povrchu, kulovité, vejčité nebo elipsoidní, 3-15 mm v průměru, zřídka až 25 mm, na bázi s výrazným, až 1,5 mm tlustým, bílým myceliovým provazcem, který se postupně ztenčuje, rozvětvuje se, až přechází v jemné vláknité podhoubí.
Vnější okrovka: křídově bílá, vatovitá, suché konzistence, později praská, po kouscích odpadává a obnažuje vnitřní okrovku.
Vnitřní okrovka: tenká, 0,10-0,15 mm tlustá, nejdříve trochu chrupavčitá, brzy však blanitá a dosti křehká, ve stáří se rozlamující na kusy, v mládí bledě naokrovělá, pak tmavnoucí, oříškově hnědavá, šedohnědá až šedá. Je složena z tlustostěnných, hustě spletených, 2-4 µm tlustých hyf.
Teřich: v mládí bílý až slabě našedlý, pak světle naokrovělý, za vlhka s olivovým nádechem, měkce houbovitý, pak vločkatě suchý, nakonec se mění prach.
Mikroskopie: bazídie 15-30 (-40) x 5-8 (-9) µm, často mírně vřetenovité, na konci kyjovitě ztloustlé, sterigmata 1-2 µm, výtrusy 4-5,5 x 3,5-4,5 µm, téměř kulovité až kulovitě vejčité, většinou nepravidelné, nepatrně bradavčité.
Herbářová položka
k dispozici