• Nejedlá

holubinka dutonohá
Russula cavipes Britzelm. 1893

Synonyma:

Russula cavipes var. abietina Bon (1987), Russula cavipes Britzelm. (1893) var. cavipes

Biotop

Roste nehojně v jehličnatých a smíšených lesích, zejména v jedlinách a smrčinách, obvykle mezi trávou a mechy na podmáčených půdách a rašeliništích, v pahorkatinném až horském vegetačním stupni.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 30‑60 (-80) mm v průměru, v mládí polokulovitý, tupě vyklenutý, v dospělosti plochý a vmáčklý, na středu s hrbolkem, na okraji tenký, podehnutý, v dospělosti hrbolkatě rýhovaný, barevně velmi proměnlivý, nejvíce fialovorůžový, na středu často odbarvený do šedofialové, nažloutlé až okrové, jindy hnědopurpurový. Pokožka pružná, lepkavá, lesklá, slupitelná do 1/2 až 2/3 poloměru klobouku.

Lupeny: tenké, křehké, některé žilkovaně vidlené, bělavé až smetanové.

Třeň: 40‑60 dlouhý, 10‑15 mm tlustý, válcovitý nebo mírně kyjovitý, bílý, v horní části ojíněný, podélně jemně vrásčitý, brzy houbově vycpaný až dutý.

Dužnina: nejdříve pevná, pak měkká a křehká, bílá, s mírnou muškátovou až nakysle ovocnou vůní a palčivou, někdy téměř mírnou chutí.

Mikroskopie: výtrusy 7‑9,5 x 6‑8 µm, vejčité, s dlouhými a hustými bradavkami a dlouhými ostny, vysokými až 1,2 µm, částečně propojenými, výtrusný prach smetanový.

holubinka dutonohá rostal pod břízou na vápenitém podloží

Tomáš Chaluš
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 2240)