• Nejedlá

ryzec lemovaný
Lactarius aspideus (Fr.) Fr. 1838

Synonyma:

Agaricus aspideus Fr. (1818)
Lactarius aspideoides Burl. (1907)
Lactarius aspideus subsp. aspideoides (Burl.) Singer (1942)
Lactarius uvidus var. aspideus (Fr.) Quél. (1886)
Lactifluus aspideus (Fr.) Kuntze (1891)

Biotop

Roste vzácně na vlhkých a podmáčených stanovištích, často na humózních půdách pod vrbami (Salix), s oblibou ve vyšších polohách.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 10-70 mm v průměru, v mládí klenutý s podvinutým okrajem, mírně vmáčklým středem, později ploše rozložený s ostrým, různě zprohýbaným okrajem, někdy jemně vroubkovaný, pokožka v mládí jemně sametová, lepkavá, za vlhka až slizká, později hladká, lesklá, obvykle suchá a nepásovaná, jen vzácně se soustředně kruhovými zónami, světle krémová, špinavě žlutavá až bledě slámově žlutavá, někdy s fialovými odstíny, ve stáří s hnědošedavými vodnatými skvrnkami.

Lupeny: široce připojené až sbíhavé, nažloutlé, světle žluté až krémové, na poraněných místech šedofialovějící.

Třeň: 10-60 (-70) x 5-15 mm, válcovitý, hladký, bělavě nažloutlý až bledě krémový, někdy s řídkými, tmavěji zbarvenými žlutými skvrnkami, na poraněných místech šedofialovějící.

Dužnina: bělavá, spíše křehká, na řezu pomalu šedofialovějící, s mírnou, po chvíli slabě nahořklou chutí a slabou nevýraznou vůní. Mléko bílé, při kontaktu s dužninou po chvíli šedofialové, izolováné mléko zůstává stále bílé, neměnné.

Mikroskopie: výtrusy (6,7-) 8-10 x (5,6-) 6,5-8 μm, téměř kulovité až elipsoidní, ornamentika do 0,5 m vysoká, tvořící kompletní až téměř kompletní síťku.

Lactarius aspideus
Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 6703)