lysohlávka tajemná
Psilocybe serbica var. arcana (Borov. & Hlaváček) Borov., Oborník & Noordel. 2011
Synonyma:
Psilocybe arcana Borov. & Hlaváček, C.C.H. 78(1): 3 (2001)
Biotop
Roste na podzim v listnatých lesích, na živinami bohatších stanovištích.
Klíčové makro a mikro znaky
Klobouk: 15-60 mm v průměru, v mládí téměř polokulovitý až kuželovitý, v dospělosti vyklenutý až téměř plochý, nejčastěji tupý nebo s tupým hrbolem, prosvítavě čárkovaný, výrazně hygrofánní, za vlhka oranžovohnědý až tmavě čokoládově hnědý, někdy s olivovým nádechem, suchem vybledající až do špinavě žlutookrové, nažloutle bělavé nebo špinavě bílé.
Lupeny: zaobleně připojené, v mládí šedobéžové až hnědavé, pak čokoládově hnědé s purpurově fialovým nádechem a s bílým ostřím.
Třeň: dlouhý až 120 mm, často deformovaný (zprohýbaný a zakřivený), zejména v horní části, obvykle směrem dolů pozvolna se zužující, vláknitý, nahoře bělavý, níže špinavě bělavý nebo s bledě nažloutlým nádechem až nahnědlý, pomačkáním a zasycháním výrazněji modrozelený až zelenavý, na bázi s výraznými a nápadnými shluky bílých provazců (rhizomorf).
Dužnina: s ředkvičkovým pachem a slabě nahořkle ředkvičkovou chutí.
Mikroskopie: výtrusy (9,8-) 10,5-12,5 (-13,5) × (6,2-) 6,5-7,5, elipsoidní, bazídie tetrasporické, s poměrně krátkými sterigmaty (3,5-5 μm).
Psilocybe serbica var. arcana (Borov. & Hlaváček) Borov., Oborník & Noordel. 2011 na humózním stanovišti u potoka v opadu pod olšemi (Alnus), vrbami (Salix) a jasanem (Fraxinus).
Herbářová položka
k dispozici