hvězdák vlhkoměrný
Astraeus hygrometricus (Pers.) Morgan 1889
Synonyma:
Geastrum hygrometricum Pers., Astraeus hygrometricus f. hygrometricus (Pers.) Morgan, Astraeus hygrometricus var. hygrometricus (Pers.) Morgan, Geastrum decaryi Pat., Astraeus hygrometricus f. decaryi (Pat.) Pat., Lycoperdon stellatus Scop., Geastrum stellatum (Scop.) Wettst., Astraeus stellatus (Scop.) E. Fisch., Geastrum hygrometricum var. hygrometricum Pers., Geastrum hygrometricum ß anglicum Pers., Geastrum vulgaris Corda, Geastrum hygrometricum var. paucilobatum Wettst., Astraeus hygrometricus f. ferrugineus V.J. Staněk
Biotop
Roste na xerotermních stanovištích, na písčitých až hlinitopísčitých půdách, často na okrajích skalních výchozů. Tvoří mykorhizu jak s listnáči tak s jehličnany, především s duby (Quercus) a borovicemi (Pinus).
Klíčové makro a mikro znaky
Plodnice: nejprve kulovité, 15-35 mm široké, mělce ukryté v zemi, později rozpraskávající, přičemž vnější vrstva puká na 7-13 cípů, pak takto hvězdovitě rezevřené měří 50-100 mm. Tato vrstva (exoperidie) je hygroskopická.
Cípy jsou tvrdé, špičaté, za sucha lámavé, na svrchní straně často rozpraskané, za čerstva olivově nažloutlé až načervenalé, s bílou povrchovou blankou (po prvním dešti mizí), drobně rozpraskanou do podoby dlaždic, později tmavohnědé až černavé. Spodní strana cípů je znečištěna od substrátu, často s vlákny podhoubí. Za sucha jsou cípy svinuty do středu, za dalšího deště se opět rozevírají.
Vnitřní okrovka: téměř kulovitá ale zploštělá, blanitá, 10-30 mm, v mládí téměř bílá, síťovitá, později tmavnoucí až černající, bez krčku, přisedlá, ústí obvykle nevyvinuto, nebo jen jako malá dírka.
Mikroskopie: výtrusy 8-11 µm, kulovité, hustě bradavičnatý, s ostnitými bradavkami až 1 µm vysokými, hnědé.
Možnost záměny
Za druhy z rodu Geastrum.
Doporučená literatura k určování a články
I.Rimóczi-M. Jeppson-L. Benedek-Characteristic and rare species of Gasteromycetes in Eupannonicum
Herbářová položka
k dispozici