• Jedlá

hřib horský
Boletus subappendiculatus Dermek, Lazebn. & J. Veselský 1979

Synonyma:

Butyriboletus subappendiculatus (Dermek, Lazebn. & J. Veselský) Arora & J.L. Frank (2014)

Biotop

Roste velmi vzácně na kyselých půdách v horských a podhorských oblastech v mykorhize s jehličnany, především smrky (Picea), někdy i jedlemi (Abies) ve vyšších polohách.

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 50-120 mm široký, v mládí polokulovitý, pak klenutý až poduškovitý, v mládí žlutavý až okrový, v dospělosti hnědookrový, v mládí jemně plstnatý.

Rourky: žluté, póry drobné, okrouhlé, zbarvené podobně jako rourky, ve stáří někdy s olivovožlutým nádechem, po otlačení velmi slabě modrozelenající nebo i neměnné.

Třeň: v mládí mírně břichatý, jinak téměř válcovitý, žlutý, na bázi někdy slabě rezavohnědavý, celý pokrytý jemnou žlutou síťkou.

Dužnina: pevná a poměrně tvrdá, bělavá, na řezu nad rourkami žlutavá až žlutá, na bázi třeně slabě růžovějící. Rychlost barevné reakce je odlišná podle věku plodnice a dalších faktorů,  u starších plodnic růžoví dužnina i v klobouku. Chuť i vůně příjemně houbová.

Mikroskopie: výtrusy 12-17 x 4-5 µm, protáhle elipsoidní až elipsoidně vřetenovité, se suprahilární depresí při pohledu z boku.

 

hřib horský (Boletus subappendiculatus) v horském lese pod smrky (Picea), jedlemi (Abies) a buky (Fagus)

Jan Kalián
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 5221)

Za hřib přívěskatý, který se liší tmavěji zbarveným klobouku, dužnina v bázi třeně na řezu nemá růžové odstíny a roste v teplejších oblastech pod listnáči.