• Nejedlá

sametovka cihlová
Conocybe deliquescens Hauskn. & Krisai 2006

Synonyma:

Galeropsis lateritia (Watling) G. Moreno, Heykoop & Illana (1989)
Gastrocybe lateritia Watling (1968)

Biotop

Roste v létě brzy po dešti nebo na pravidelně zalévaných a sekaných travnatých stanovištích, zejména v teplých oblastech, ve střední a jižní Evropě, v Africe a v Severní Americe. Plodnice kolabují během několika hodin (protože obvykle vyrůstají v brzkých ranních hodinách, vydrží tak do oběda :-) ).

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: zpočátku parabolický s ohnutým okrajem, poté kuželovitý se zaoblenou horní a hranou zakřivenou směrem ven, křehký, až 30 mm vysoký a 10 mm široký, v mládí bělavě krémový, ale brzy okrově hnědý, rezavěhnědý až téměř hnědý, nápadně podélně rýhovaný, rýhy mělké a husté, pokrytý silnou vrstvou průhledného a lepkavého slizu; v raných stádiích vývoje má klobouk evidentní apikální umbilikace v důsledku interakce mezi vrcholem stonku a víčkovým filmem, který je brzy naplněn gelem, který pokrývá celý povrch.

Lupeny: velmi husté, úzké, v mládí krémově okrové, v dospělosti až rezovohnědé.

Třeň: až 100-120 mm dlouhý, s průměrem do 3 mm, směrem vzhůru mírně zúžený nebo téměř válcovitý, často zakřivený, na bázi s malou hlízkou, až 6 mm širokou, pružný, dosti křehký, bíle sklovitě průsvitný, za sucha (exikát) krémový až nahnědlý, hladký až velmi slabě hedvábitý, uvnitř dutý.

Dužnina: bez výrazné vůně i chuti.

Mikroskopie: (9-) 11-14 (-16) x 6-8 (-10) μm, elipsoidní, hladké, s velkým pórem, oranžově hnědé v KOH, 

Turecko, pravidelně sekaný trávník před hotelem na břehu moře, 9 hodin po vydatném dešti.

Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 6620)

Herbářová položka

k dispozici