hvězdovka vypouklá
Geastrum elegans Vittad. 1842
Synonyma:
Geastrum badium Pers. (1809)
Biotop
Roste velmi vzácně v sušších jehličnatých lesích, na xerotermních kamenitých stanovištích, v teplých oblastech, s oblibou na vápnitých půdách.
Klíčové makro a mikro znaky
Plodnice: v mládí mělce zanořené v humusu nebo až z 2/3 vyčnívající, uzavřené, oválné až kulovité, nahoře zašpičatělé, dole rozšířené, obvykle vyšší než širší, 10-20 mm vysoké a 7-15 široké, většinou celé pokryté substrátem a celé obalené podhoubím. Otevřené plodnice jsou 15-25 (-40) mm široké, slabě přirostlé k substrátu, nehygrofánní.
Vnější okrovka: rozděluje se ve 4-8, obvykle v 6 nestejných, sklenutých, na koncích zašpičatělých cípů, barvy krémové, později okrové až okrově hnědé, zcela nehygroskopické, u suchých zralých plodnic jsou zcela podvinuté jako u hvězdovky brvité. Spodní strana je většinou pokryta zbytky substrátu.
Vnitřní okrovka: vejčitě kulovitá, přisedlá, bez krčku, nahoru protáhlá, přecházející ve špičaté prodloužené ústí, 5-15 mm široká, s hladkým, jemně moučnatým povrchem, světle hnědošedá. Ústí je kuželovité, až 6 mm vysoké, obvykle tmavší, umbrově hnědé, není ostře ohraničeno od okolí rýhou, ale jen mělkou proláklinou, je zřetelně řasnatě skládané, v mládí jsou ale rýhy zakryty moučnatou drtí, takže jsou nezřetelné.
Mikroskopie: výtrusy kulovité, zřetelně bradavčité, hnědé.
Doporučená literatura k určování a články
I.Rimóczi-M. Jeppson-L. Benedek-Characteristic and rare species of Gasteromycetes in Eupannonicum
Herbářová položka
není k dispozici