holubinka rudonohá
Russula rhodopus Zvára 1927
Synonyma:
Russula rhodopus f. compactior Jul. Schäff. (1952), Russula rhodopus Zvára (1927) f. rhodopus, Russula rhodopus Zvára (1927) subsp. rhodopus, Russula rhodopus subsp. tianschanica Singer (1938), Russula rhodopus var. lucandii Quél. ex Reumaux (1996), Russula rhodopus var. pseudohelodes Bidaud (1996), Russula rhodopus Zvára (1927) var. rhodopus
Biotop
Roste ve vlhkých a podmáčených jehličnatých lesích, především ve smrčinách, na kyselých půdách v pahorkatinném až horském stupni.
Klíčové makro a mikro znaky
Klobouk: 40–90 mm v průměru, v mládí polokulovitý a mírně podvinutý, pak vyklenutý, později ploše rozložený a na středu mělce prohloubený, na okraji dlouho hladký, v dospělosti jen krátce rýhovaný, živě krvavě červený, uprostřed tmavší až skoro černý. Pokožka za vlhka slizká a lepkavá, za sucha výrazně lesklá, jakoby nalakovaná, slupitelná asi do 1/2 poloměru klobouku.
Lupeny: nápadně úzké, dosti husté, poměrně tlusté, ale křehké, u třeně skoro volné, blízko třeně často vidlené, s četnými lupénky, v mládí bělavé, později smetanové, světle krémové až světle okrové.
Třeň: 40–70 mm dlouhý a 10–25 mm tlustý, válcovitý až mírně kyjovitý, ojíněný, pak podélně jemně rýhovaný, v mládí pevný a plný, později houbovitě vycpaný, většinou narůžovělý, nahoře většinou bílý, v dospělosti na bázi nažloutlý.
Dužnina: nejprve tuhá, brzy křehká, bílá, pod pokožkou klobouku načervenalá, poraněním a ve stáří žloutnoucí, se slabě ovocnou vůní, chuť v lupenech kořenitá až nahořkle palčivá.
Mikroskopie: výtrusy téměř kulovité až vejčité, 7–9 x 6–7,5 µm, s nízkými bradavkami, řetízkovitě pospojovanými v neúplnou síťku, výtrusný prach smetanový až okrový.
Možnost záměny
Doporučená literatura k určování a články
M. Sarnari (1998)-Monografia illustrata del Genere Russula in Europa vol.1
M. Sarnari (2005)-Monografia illustrata del Genere Russula in Europa vol.2
Herbářová položka
není k dispozici