čirůvka větší
Tricholoma matsutake (S. Ito & S. Imai) Singer 1943
Synonyma:
Armillaria matsutake S. Ito & S. Imai (1925)Armillaria matsutake var. formosana Sawada (1931)Armillaria matsutake S. Ito & S. Imai (1925) var. matsutakeArmillaria nauseosa A. Blytt (1905)Tricholoma caligatum var. nauseosum (A. Blytt) Bon (1990)Tricholoma nauseosum (A. Blytt) Kytöv. (1989)Tricholoma nauseosum (A. Blytt) Kytöv. (1989) f. nauseosumBiotop
Roste velmi vzácně v podhorských až horských polohách v jehličnatých lesích zejména pod borovicemi (Pinus), ale i smrky (Picea) a jedlemi (Abies).
Klíčové makro a mikro znaky
Klobouk: 60-200 (-300) mm široký, masitý, tvrdý, v mládí polokulovitý, s podvinutým okrajem, spojeným se třeněm bílým vláknitým až vatovitým závojem, v dospělosti až plochý, vmáčklý, se širokým hrbolem, na okraji se zbytky závoje. Pokožka na světlejším podkladě šedohnědě až tmavohnědě vláknitá, rozpraskaná na velké šupiny, matná, v mládí za vlhka lepkavá.
Lupeny: husté, bělavé až smetanové.
Třeň: 50-150 (-200) mm dluhý a 15-40 mm tlustý, válcovitý, na bázi ztenčený, zanořený hluboko v substrátu, tvrdý, nahoře s vlnatým prstenem, v dospělosti mizejícím, nad ním bílý, vločkatý, pod ním šupinatý v barvě klobouku.
Dužnina: tvrdá, pevná, bílá až bělavá, s mírnou aromatickou až slabě nahořklou chutí a silnou, těžko definovatelnou sladce ovocně parfémovou vůní.
Mikroskopie: výtrusy 6-9,5 x 4,5-7,5 µm, široce elipsoidní, hladké, bezbarvé, neamyloidní.
Možnost záměny
Doporučená literatura k určování a články
Herbářová položka
k dispozici