• Nejedlá

holubinka rašelinná
Russula helodes Melzer 1929

Biotop

Roste vzácně v podmáčených smrčinách a na řašeliništích, pod smrky (Picea), břízami (Betula) a borovicemi (Pinus), převážně v pahorkatinném až horském stupni.  

Klíčové makro a mikro znaky

Klobouk: 50–100 (-120) mm v průměru, v mládí vyklenutý s dlouho podehnutým okrajem, později ploše rozložený a na středu mělce prohloubený, v mládí pevný, tlustě masitý, dlouho hladký, krvavě, růžově nebo masově červený, uprostřed někdy tmavší, až červenočerný a na okraji světlejší. Pokožka vlhká, většinou spíše matná, slupitelná jen na okraji nebo nejvýše do 1/3 poloměru klobouku.

Lupeny: dosti husté, tenké, s četnými lupénky, u třeně často vidlené, v mládí bělavé, v dospělosti smetanové až světle okrové.

Třeň: 50–80 (-100) x 10–35 mm, téměř válcovitý, na bázi zúžený, ojíněný, pak zřetelně podélně vrásčitý, v mládí pevný a plný, později houbovitě vycpaný, růžově svrnitý nebo celý narůžovělý až světle napurpuvělý, otlačením špinavě skvrnatějící, stářím a za vlhka šednoucí.

Dužnina: v mládí tuhá, pevně masitá, později měkčí, houbovitá, bílá, pod pokožkou klobouku načervenalá, po poranění okrově hnědnoucí, ve třeni mírně našedlá, s nenápadnou vůní a po delším žvýkání s palčivou chutí.

Mikroskopie: výtrusy 8-11 x 6,5-9 µm, vejčité až široce elipsoidní, s tupými bradavkami a hroty vysokými až 0,6-0,8 µm, vytvářející téměř úplnou síťku, výtrusný prach smetanový až světle okrový.

Russula helodes
Libor Hejl
V případě zájmu o zakoupení fotografie nás prosím kontaktujte (ID: 6765)